Arayüzgenç temsil eksikliğine dikkat çekmek ve gençlerin temsil eksikliğinden kaynaklanan sorunlarına çözüm önerileri üretmek adına başlatılmış sosyal bir kampanyadır.

©2021 Arayüz Kampanyası, tüm hakları saklıdır.

Uzaktan Eğitim Raporu

uzaktan eğitim raporu görseli

Üniversitelerdeki Uzaktan Eğitim Süreçlerinin Değerlendirmesi

Arayüz Kampanyası, tamamen gençlerin inisiyatif alarak başlattığı bir kampanyadır. Türkiye’deki genç temsilin eksikliğine dikkat çekmek ve gençlerin sorunlarının sesi olmayı amaçlamaktadır. Bu amacı doğrultusunda pandemi dönemi nedeniyle başlayan üniversitelerdeki uzaktan eğitim süreçlerini inceledi.

2019-2020 eğitim yılının bahar döneminde dünyayı etkileyen Covid-19 salgını meydana geldi. Bu nedenle üniversiteler uzaktan eğitime geçmek zorunda kaldı. Uzaktan eğitim konusunda için çoğu üniversitenin ön hazırlığı yoktu. Bu tecrübesizlik ve belirsizlikler nedeniyle birçok öğrenci sorun yaşadı. Kampanya ekibi yaşanan bu sorunlar üzerine üniversitelerdeki uzaktan eğitimi ve bu dönemde yaşananları raporlamak için çalışmalarına başladı. Kampanya verileri mülakat görüşmeleri ve anket ile topladı. Mülakat ve anket sürecine 62 üniversitenin öğrencileri katılım sağladı. Mülakat sorularına 190 öğrenci telefon görüşmesi ya da online platformlar vasıtasıyla yüz yüze görüşme şeklinde cevap verdi. 367 öğrenci de anket sorularına yanıtlayarak raporun hazırlık sürecine katılım sağladı.

Rapor Hukuk, Mühendislik, Sağlık ve Sosyal Bilimler olmak üzere dört alana ayrılarak hazırlandı. Her alan sınavlar, dersler, akademisyenler, teknik ve idari etmen alt başlıklarında incelendi. Öğrencilerin bu konular üzerine fikirleri ayrıntılı olarak kendi ifadeleriyle raporda yerini aldı. Ekip erasmus programındaki öğrencilerle de mülakat görüşmeleri yaptı. Bu şekilde yurt dışındaki üniversitelerin uzaktan eğitimi nasıl geçirdiğine de raporda yer verdi. Raporun genel değerlendirme kısmında uzaktan eğitim uygulamalarının neden olduğu KVKK ihlalleri boyutu, yeni döneme yönelik öngörüler ve YÖK’ün yayınladığı Küresel Salgında Yeni Normalleşme Süreci raporu da dikkate alınarak ortaya çıkan tavsiyeler yer alıyor.

Arayüz Kampanyası ekibi öğrencilerin ilettiği sorunları anlatmak, hazırladığı raporu ulaştırmak ve sunmak için üniversite yönetimleri başta olmak üzere çözüm mercileri ile iletişime geçecektir.

Raporun tamamını okumak için:

Paylaş

Yorum yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart