Arayüzgenç temsil eksikliğine dikkat çekmek ve gençlerin temsil eksikliğinden kaynaklanan sorunlarına çözüm önerileri üretmek adına başlatılmış sosyal bir kampanyadır.

©2021 Arayüz Kampanyası, tüm hakları saklıdır.

Kişisel Verilerin Korunması Kitapçığı

Kişisel Verilerin Korunması Kitapçığı Görseli

Uzaktan Eğitim Dönemi Sorunlarından Biri: Kişisel Verilerin İhlali

Eğitimin sağlık tedbirleri nedeniyle yüz yüze yapılamaması birçok sorunlu uygulamayı öğrencilerin hayatına getirdi. Bu sorunların en önemlilerinden biri üniversitelerin kişisel veri ihlali yapan uygulamaları oldu. Uzaktan eğitim süreci kişisel verilerin korunması konusunda bilgi ve farkındalığın yetersiz olduğunu da ortaya koydu. Bilişim teknolojilerin gelişmesi toplanan kişisel bilgilerin kolayca işlenmesi ve yayılabilir olması bu alanı ortaya çıkardı. Uzaktan eğitim sürecinde özellikle sınav güvenliği adı altında verilen kararlar kişisel veri ihlaline sebep olabiliyordu. Bazı üniversite yönetimleri ise öğrencileri ihlal durumuna rağmen uygulamalara mecbur bıraktı.

Arayüz Kampanyası, üniversitelerin uzaktan eğitim süreçlerini incelerken bu ihlal durumunu fark etti. Sonrasında bu konunun üzerine ayrıntılı bir şekilde çalışma yaptı. Bu uygulamaların artması üzerine kampanya ekibi öğrencilere hukuki destek sağlayacağını açıkladı. Sosyal medya hesaplarından hangi durumda kişisel veri ihlali olduğuna yönelik bilgilendirici içerikler paylaştı. Peki kişisel verilerimizin ihlal edildiğini nasıl anlarız? Sınavlarda kamera ve mikrofon açtırılması bir ihlale neden olur mu? Akademisyenlerin sınav güvenliğini sağlamak, kopyayı engellemek adına alabileceği başka imkanları varsa önce bunları kullanmak zorundadır. Başka imkân varken zorunlu tutulan kamera ve mikrofon açılması hak ihlaline neden olur. Başka bir yol olmadığı ve sınav güvenliği için kullanılması gerektiğinde ise mümkün olan en az veriyi toplayarak sınavı gerçekleştirmelidir.

Kampanyadan Gençlere Hukuki Destek

YÖK üniversitelere sınavı gözetim yükümlülüğü yüklemiştir. Yani sınav anında herkesin orda bulunduğunu teyit etmek için kamera ve mikrofon açılmasının istenmesi hukukidir ancak bu durum sadece kimlik tespiti için geçerlidir. Sınava gireceği ortamın panoramik fotoğrafını çekilmesinin istenmesi, ayna kullandırarak arkadan izlemek, çift kamera ile izlemek aşırı uygulamalardır ve hak ihlali oluşturur. Kayıt altına alınacak veriler toplanmadan önce ilgili kişilere bu verilerin ne şekilde saklanacağı ve işleneceği ne gibi durumlarda kullanılacağı açık bir şekilde bildirilmelidir. Kullanım amacı belirtilmeden verilerin toplanması da hukuka uygun değildir. Arayüz Kampanyası hak hali yaşayan öğrencilere hukuki destek sağlamak için bir ihbar anketi oluşturdu. Bu şekilde öğrenciler yaşadıklarının ihlal olup olmadığını sorabiliyor. İhlal tespiti yapıldığında gerekli hukuki süreç için destek alabiliyorlar. Sizde üniversiteniz tarafından kişisel verilerinizin korunmasını isteme hakkınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız kampanya ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Kişisel Verilerin Korunması Kitapçığı’nın tamamını okumak için:

Paylaş

Yorum yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart