Arayüzgenç temsil eksikliğine dikkat çekmek ve gençlerin temsil eksikliğinden kaynaklanan sorunlarına çözüm önerileri üretmek adına başlatılmış sosyal bir kampanyadır.

©2021 Arayüz Kampanyası, tüm hakları saklıdır.

Kararlara Etki Etmek İstiyoruz

Kararlara Etki Etmek, Geleceğimize Yön Vermek İstiyoruz! Artık Yeter!

Türkiye’de, gençler olarak söz hakkımızın olmadığı masalarda alınan kararların hayatlarımıza bıraktığı etkilerle yaşadık, yaşıyoruz. Alınan kararlara dahil edilmediğimiz gibi bu kararların sonucunda refahımız düşüyor, alım gücümüz azalıyor, kaygılarımız artıyor, baskı altında kalıyoruz. Gençliğimizin en güzel günlerinde, hayatta kalma mücadelesi vermek zorunda kalıyoruz.

Arayüz Kampanyası olarak 19 Mayıs 2020’de bir grup genç olarak yola çıktık. Hedefimiz; sonucundan etkilendiğimiz kararlar üzerinde ve dahasında adil bir şekilde söz sahibi olmak, genç temsil eksikliğine dikkat çekmek ve bu temsil eksikliğinin biz gençlerin hayatları üzerinde oluşturduğu etkileri gözler önüne sermekti.

Arayüz Kampanyası olarak bugüne kadar yayınlar yaptık, raporlar hazırladık, sosyal medya mesajları oluşturduk, gençlik zirvesi düzenledik, farkındalık çalışmaları ve mülakatlar gerçekleştirdik, siyasi partilerin politikalarına etki ettik. Temsil eksikliğinin bir sorun olduğunu ve Türkiye’de gençlerin bu sorunu en çok yaşayan grupların başında geldiğini anlattık.

Geldiğimiz noktada durumun ülkemiz adına oldukça üzücü olduğunu görüyoruz. Bu noktanın etkilerinden en çok etkilenen grupların başında biz gençlerin geldiğini de biliyoruz. Alınan kararlara etki edemiyor ama sonuçlarını yaşıyoruz. Yaşadığımız sorunların temelinde temsil eksikliğinin yattığının farkındayız. Barınamadığımızda da geçinemediğimizde de bu ülkede yaşamak artık cefa geldiğinde de bize alan açılsaydı, bize söz verilseydi ve karar masalarında gençler olarak yer alabilseydik işlerin bu düzeye gelmeyeceğinin bilincindeydik.

Şimdi ise ağır şartlar altında yaşamaya çalıştığımız bu ülkede değişim olacaksa gençler olmadan bu değişimin olmayacağını, olamayacağını da biliyoruz! Bu değişim sırasında masadaki yerimizi istiyoruz. Yerimizi almak için mücadele etmeye hazırız!

Arayüz Kampanyası olarak gerçekleştirmek istediğimiz sıradaki hedefimize geçiyoruz. Artık tüm faaliyetlerimizin yanı sıra genç temsil eksikliğinin somut şekilde ortadan kalkması için de çalışacağız. Mücadele alanımızı genişleteceğiz. Ülke seçime hazırlanırken biz gençler de bu seçimde taleplerimizi dile getireceğiz ve bu taleplerin gerçekleşmesi için baskı kuracağız. Bu taleplerimizin ilki ve en temeli: daha çok genç temsil!

Arayüz Kampanyası olarak daha fazla gencin meclise girebilmesi, aktif siyaset içerisinde söz sahibi olabileceği pozisyonlarda yer alabilmesi ve gençlerin önünde yer alan bariyerlerin kaldırılması için çalışacağız. Arayüz Kampanyası olarak, bu seçim döneminde siyasi partilerle görüşecek, onlara gençlere daha çok yer vermeleri için baskı yapacağız. Yer vermekten kastımız listelere göstermelik gençler serpiştirmek demek değil. Her partiden, seçimlerde milletvekili adayları arasında gençleri öncelemesini, gençlerin vekil olmalarının önünde yer alan ekonomik sorunları ortadan kaldıracak çözümleri uygulamalarını, gençlere partilerin karar organlarında adil bir şekilde alan açmalarını talep edeceğiz. Sadece genel merkez kadrolarında değil aynı zamanda il ve ilçe örgütlenmelerinde de. Ancak bu şekilde anlamlı bir değişimin olabileceğine inanıyoruz.

Bu süreçte açık çağrımızdır; sivil toplum örgütleri, aktivistler, kanaat önderleri, gazeteciler, siyasetçiler, oluşumlar, organizasyonlar… Ülkemizin içinde bulunduğu zorlu koşullardan çıkması için çaba harcarken gençlere alan açmak isteyen herkesi bizimle iletişime geçmeye davet ediyoruz. Mücadelemizde desteğe ve iş birliğine açığız. Daha güzel günler için birlikte çalışmaya hazırız!

Arayüz Kampanyası, Gençlik İçin!

Paylaş

Yorum yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart