Arayüzgenç temsil eksikliğine dikkat çekmek ve gençlerin temsil eksikliğinden kaynaklanan sorunlarına çözüm önerileri üretmek adına başlatılmış sosyal bir kampanyadır.

©2021 Arayüz Kampanyası, tüm hakları saklıdır.

2023’e Doğru Türkiye’de Gençliğin Sorunları ve Politika Önerileri

2023’e Doğru Türkiye’de Gençliğin Sorunları ve Politika Önerileri

“Gençlik, gençliğin sorunları ve gençlerin sorunlarına yönelik taleplerin yüksek sesle dile getirilmesi Türkiye’de son yıllarda giderek daha fazla yer kaplayan bir olgu haline geldi. Gençliğin sorunları son on yılda Türkiye’nin sosyal, ekonomik ve özellikle de siyasi gündeminde artan bir etkiye ve görünüme sahip oldu. Doğal olarak bunun sosyo-ekonomik ve siyasi nedenleri var. Sosyal nedenlere bakacak olduğumuzda, Türkiye’de eğitimli genç nüfusun 1980’den bu yana artıyor olması başat sebeplerden biri. Türkiye’deki üniversiteli ve üniversite mezunu sayısının artması gençlerin beklentilerini artırdığı gibi bu beklentilere uygun bir yaşamın gerekliliği ve görünümü giderek güçlendi.

Eğitimde kazanılan beceri ve kültürel/sosyal sermaye çeşitleri doğal olarak gençlerin bunları uygulamak istemesiyle sonuçlandı. Türkiye’nin siyasi sistemi ile rejim ilişkileri ve bu ikisinin şekillendirdiği ekonomik iklim gençlerin beklenti ve aksiyonlarıyla uyumlu gittiği ya da birbirlerini çok rahatsız etmedikleri müddetçe gençlik siyasal bir sorundan ziyade teknik bir mesele olarak sosyal bilimlerde kıyıda köşede kalmış bir akademik konu başlığı olarak kaldı.”

Politika notunun tamamını okumak için:

Paylaş

Yorum yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart