Ne Yapıyoruz?

by Arayüz Kampanyası

Ne Yapıyoruz?

Gençlerin temsil eksikliğine dikkat çekmek en temel amacımız. Ama bu temsil eksikliğinin getirmiş olduğu sorunları da görmezden gelmiyoruz. Bu eksikliğe bir yandan dikkat çekerken bir yandan da elimizden geldiğince bu eksiği kapatmak için çalışıyoruz.

Ne mi yapıyoruz? Temsilcilerimiz, gönüllülerimiz ve internet aracılığıyla gençlere ulaşıyoruz. Onlara kendilerini rahat hissetmeleri ve dertlerini korkusuzca anlatabilmeleri için anonimlik sağlıyoruz. İster onlar kendi ifadeleriyle dertlerini dile getiriyorlar ister bizim oluşturduğumuz
anketlere katılarak gençliğin sorunları hakkında yapılan tespitlere yorumlarını yapıyorlar.

Sonra? Ekibimiz tüm anket sonuçlarını ve bize ulaşan sorunları topluyor. Ve kendi gönüllü ağımızla birlikte tasniflendiriyoruz. “Ulusal mı, yerel mi?” “Bireysel bazlı yaşanan problemler mi, yoksa genel bir sorunun yansımaları mı?”. En sonunda belirlediğimiz 12 alt çalışma başlığından hangisine uygun ona bakıyor ve sınıflandırıyoruz.

Bu aşamadan sonra ise çalışma gruplarımız iş başı yapıyorlar. Bu çalışma grupları odaklandıkları soruna göre gönüllüler ve uzmanlardan meydana gelen odak ekiplerdir. Konu üzerinde çalışmak isteyen gençler, davet ettiğimiz akademisyenler, sorunu irdeleyen sosyologlar ve konu bağlamında ilgi alanına giren diğerleri. Hepsi beyin fırtınası ile sorunun çözümü için düzenli çalışmalar yaparken bir yandan da soruna neden olan konu hakkında toplumu bilinçlendirmek için söyleşiler, konferanslar, yayınlar yapıyor olacağız.
Ardından bağımsız fikri olanların da bu konuda içerik üretmeleri için hackhatonlar
düzenlenecek. En nihayetinde ortaya çıkan projeleri ilgili olduğu alanda yetkililere ileteceğiz.

Tüm bunların yanı sıra yapmış olduğumuz bu çalışmaları da raporlar halinde çıkarmış olacağız. Oluşan çözüm önerilerinin ise takipçisi olacağız. Nerede ne kadar ilerleme kaydettiğimizi ise düzenli olarak ilan edeceğiz.

Tüm bunları yaparken birçok okuldan öğrenci kulübüyle, birçok farklı şehirden gönüllüyle ve alanında uzman onlarca destekçimizle beraber tüm şeffaflığıyla bir kampanya yürütmüş olmayı umut ediyoruz. Eğer sen de bu kampanyada bize destek olmak istersen, Gönüllümüz Ol! ya da Destek Ol! sayfasına uğrayabilir ve nasıl destek olmak istediğine karar verebilirsin.

Arayüz Kampanya Ekibi

Kampanyamızın bilgi paylaşımından ve gelişmelerden haberdar olmak için lütfen abone ol!

Haber bülteni